Hovoria o sebe pracovníci rodinnej firmy Koliesko. Môžeme tušiť že aktívni milovníci bicyklovania majú čo ponúknuť aj nad rámec predaja, poradenstva a servisu. Zakladateľom rodinnej firmy Koliesko je Jozef Janešík. Prvý obchod Koliesko predaj a servis bicyklov otvoril začiatkom roku 1993 v Bratislave a funguje dodnes. Rodinnú tradíciu nasleduje a rozvíja v predajni Koliesko v Stupave od roku 2004  Juraj Janešík.  Pôsobnosť Kolieska je naozaj široká pre ilustráciu spomeňme podporu cestnej cyklistiky, horskej cyklistiky, prácu s deťmi a mládežou, organizáciu podujatí, tvorbu tratí.

Bicykel musí sadnúť

Juraj Janešík má neodškriepiteľnú podporu manželky, Sandra Janešíková s manželom pracuje v predajni bicyklov a je platným členom aj pri organizácii tvorbe zázemia rôznych cyklistických podujatí. Dá sa povedať že pracuje priamo v prvej línii. O svojom pôsobení v predajni hovorí so zaujatím. Radi s ňou komunikujú nováčikova a nesmelí cyklisti, ako hovorí Sandra viac si porozumieme, ja som amatér podobne, ako oni a pomáham im zbaviť sa prehnaného rešpektu. Juraja vyslovene baví robiť z necyklistov cyklistov, sám je typ človeka ktorý hľadá riešenia a nie prekážky. Mnohí zákazníci k nám do predajne chodia pripravení a vopred presvedčení o tom, ako veci fungujú, všeličo majú naštudované z internetu. Je zaujímavé v rozhovoroch s nimi prichádzať na to, čo potrebujú, vedia využiť a má to pre nich zmysel.  Riešime spolu oblečenie, výbavu, stravu, plánovanie túr, nabicyklovaný objem kilometrov, cyklistické a športové ciele. Radi poradíme ako naučiť bicyklovať deti, a ako v nich vzbudiť nadšenie pre bicyklovanie a udržať záujem o tento krásny a zábavný spôsob trávenia času. Pravidelne školený personál pracuje na vysokej úrovni, trpezlivosť a ústretovosť je v predajniach Koliesko samozrejmosťou. Juraj, Sandra a Roman a Fero vedia o bicykloch, výbave a komponentoch mnoho. V Koliesku ušijú človeku bicykel na mieru. Juraj razí filozofiu, zákazníkovi musí bicykel sadnúť. Spoločne hľadáme a ladíme potreby a predstavy. Ak sa to podarí, získali sme spokojného zákazníka, ktorý sa do obchodu vracia a čo je skvelé, možno sme ho inšpirovali k pravidelnému jazdeniu.

Podporujeme cyklistiku

Stupavský MTB maratón

Juraj Janešík a jeho tím sú zodpovední za tvorbu, značenie tratí a servis pre pretekárov, na domácom a zároveň medzinárodnom podujatí Stupavský MTB maratón (zimná aj letná edícia). V priebehu  podujatia majú na svojich pleciach regulovanie a zabezpečenie pretekov horských cyklistov a bežcov.  Trate Stupavského maratónu sú zaujímavé tým, že sú vedené vyslovene po teréne lúkami, lesmi a chodníčkami Malých Karpát neďaleko Bratislavy. Na Stupavskom maratóne si na svoje prídu horskí cyklisti obľubujúci technickú jazdu. Mnohí návštevníci z hornatých kútov Slovenska s prekvapením chvália organizátora, že dokáže takéto trate vytvoriť v nevysokých Malých Karpatoch. Číslo pre zaujímavosť – pre dospelých horských cyklistov pretekárov je naznačených 264 km tratí.

Cyklomaratón Bratislava – Jasná 315 km

Cyklomaratón Bratislava – Jasná 315 km je podujatie pre amatérskych cyklistov. Znie to neuveriteľne ale je to tak. Obyčajný hobby cyklista, je schopný odjazdiť takúto extrémnu trasu. Samozrejme nie hneď, ale po dlhodobej systematickej príprave. Amatérsky cyklista sa dokáže postaviť o štvrtej ráno na štart diaľkovej jazdy a prejsť v balíku cyklistov v sedle svojho dvojkolesového tátoša kus Slovenska. Naobedovať sa na Donovaloch a večerať v Jasnej. Hladký priebeh Cyklomaratóu Bratislava – Jasná 315 km nerušený poruchami bicyklov a defektami zabezpečuje Juraj Janešík a jeho tím.

Bike Park na Kubínskej Holi

Horská cyklistika je na vzostupe, len v minulom roku vzniklo na Slovensku päť nových Bike parkov. Náročnosť tratí je odstupňovaná, na svoje si prídu extrémisti aj začiatočníci. Aktuálne Juraj pomáha  vytvoriť nový Bike Park na Kubínskej Holi. Na Kubínskej holi začali minulý rok, o pár mesiacov tam už organizujú Slovenský pohár v zjazde na horských bicykloch. Je to pekná práca tvoriť trate so zákrutami, medzi stromami, skalami, hľadať a vytvárať hravé stopy a skoky pre vzrušenie a zábavu v teréne.

Cyklistický klub Stupava

Cyklistický klub Stupava pracuje s mladými nadšencami pre cyklistiku. Dvojnásobný Majster Slovenska v dráhovej cyklistike Juraj Janešík má tréningových a pretekárskych skúsenosti na rozdávanie. Juraj sa delí rád, svojim presvedčením a vlastnou skúsenosťou opätovne dokazuje, že šport je výborným základom pre obyčajný život. Paralely v prekonávaní prekážok sú zrejmé! Jednoducho šport je súčasťou života, či už sa mu venujeme rekreačne, súťažne alebo profesionálne. S mladými jazdcami vyráža Juraj na preteky Slovenského pohára MTB, chalani tu naberajú skúsenosti a žnú úspechy aj nezdary. Výpravy na preteky sa nesú v rodinnej atmosfére. Zázemie pre pretekárov, technická podpora a dobrá atmosféra  v stane sú základom pre radosť z pretekania a úspech talentovaných zjazdárov.  Pre dospelých hobby jazdcov, obľubujúcich extrémne terény organizuje Cyklistický klub Stupava výjazdy do okolia a výlety  do špeciálne upravených lokalít. Medzi veľmi obľúbené patria Rychlebské stezky v Rychlebských horách.  Divoké jazdy do guľatých balvanoch, klopených zákrutách, skokoch to je to čo MTB jazdcom chutí.  Pre učenia chtivých jazdcov so záujmom o zlepšovanie techniky jazdy Cyklistický klub Stupava organizuje Bike kempy, na ktorých sa bikerom venujú skúsení lektori.

Bezpečnosť na cestách aj v teréne

O tom že prilbu a chrániče treba nosiť, sa podujal Juraj deti presvedčiť, priamo v základných školách v blízkom okolí pôsobiska Kolieska. Ako tieto veci fungujú a koľko vydrží napríklad prilba ukázal deťom s pomocou kladiva. Osvetu je potrebné urobiť čo najskôr. Kto vie, možno deti poučia doma aj svojich rodičov.

Záujmov a plánov má Juraj Janešík otvorených kopec a ďalším výzvam sa nebráni.

Text: Monika Palečková